19.02.2026 (Caucasian Journal). გასულ თვეში, კავკასიურმა ჟურნალმა ჩაატარა პირველი ვიშეგრადის ოთხეულის + საქართველოს ვებინარი სახელწოდებით „აკადემიური და სამეცნიერო თანამშრომლობა; გარემოს დაცვითი გამოწვევები: ერთობლივი რეაგირება“, რომელიც ორგანიზებული იყო არნიკასთან (ჩეხეთი), ეუროპეუმის ევროპული პოლიტიკის ინსტიტუტთან (ჩეხეთი), ვიშეგრად ინსაითთან (პოლონეთი) და ცენტრალური ევროპის ფორუმთან (სლოვაკეთი) - ჩვენი პროექტის პარტნიორებთან თანამშრომლობის ფარგლებში. ეს ვებინარი იყო პირველი ღონისძიება პროექტის „ვიშეგრადის გამოცდილება საქართველოსთვის - პოლიტიკური უთანხმოებების დაძლევა პრაქტიკული თანამშრომლობის გზით“ ფარგლებში.
იხილეთ ვიდეო ან წაიკითხეთ სტატია.
აკადემიური და სამეცნიერო თანამშრომლობა; გარემოს დაცვითი გამოწვევები: ერთობლივი რეაგირება
ალექსანდრე კაფკა, კავკასიური ჟურნალის მთავარი რედაქტორი: დილა მშვიდობისა, შუადღე მშვიდობისა. მეგახლავართ ალექსანდრე კაფკა და დღეს ჩვენი მეორე ვებინარის მოდერატორი ვიქნები. მადლობას ვუხდი საერთაშორისო ვიშეგრადის ფონდს ამ პროექტის მხარდაჭერისთვის.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, ვიშეგრადის ჯგუფმა წევრ სახელმწიფოებს შორის სერიოზული პოლიტიკური უთანხმოებები განიცადა, თუმცა თანამშრომლობა ხშირად შენარჩუნებული იყო პოლიტიკურად ნაკლებად მგრძნობიარე, მაგრამ სტრატეგიულად სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან ისეთ სფეროებში, როგორიცაა აკადემიური გაცვლა, სამეცნიერო კვლევები და გარემოსდაცვითი პოლიტიკა. საქართველო და სამხრეთ კავკასია, ზოგადად, განსხვავებული პოლიტიკური და ინსტიტუციური კონტექსტის, მაგრამ მსგავსი რისკების წინაშე დგანან - პოლარიზაციის გაღრმავება, მყიფე ინსტიტუტები და საერთო გარემოსდაცვითი და სამეცნიერო გამოწვევები.