▶ In English: ინგლისური ვერსია წაიკითხეთ აქ.
ალექსანდრე კაფკა, „კავკასიური ჟურნალის“ მთავარი რედაქტორი: დღეს შევეხებით აქტუალურ თემას - მიგრაციას. ჩვენ მადლიერნი ვართ, რომ დღეს ჩვენი სტუმარია პროფესორი დუშან დრბოჰლავი, ცნობილი ჩარლზის უნივერსიტეტიდან, რომელიც პრაღაში მდებარეობს. ევროპელ ექსპერტებთან ინტერვიუში ჩვენ ვცდილობთ თვალი გავუსწოროთ საქართველოს მომავალს, რომელიც მჭიდროდ არის დაკავშირებული ევროკავშირთან. მიგრაცია მნიშვნელოვანი ფაქტორია საქართველოში, ამიტომ გვინდა გავიგოთ, როგორ შეიძლება შეიცვალოს ქვეყანაში მიგრაციული მდგომარეობა ევროკავშირში ინტეგრაციის შედეგად. თუ მთავრობა აცნობიერებს მიგრაციის პოტენციურ რისკებს, შეუძლია თუ არა მისი შერბილება სამართლებრივი რეფორმებით ან სხვა ნაბიჯებით?
დუშან დრბოჰლავი: მოსახლეობის საერთაშორისო მიგრაცია - ყველა მისი შესაძლო ფორმით - იყო, არის და იქნება აქ. ეს არის მრავალი ფაქტორის შედეგი, რომელთაგან მთავარია არსებული და ხშირად მზარდი უთანასწორობა მდიდრებსა და ღარიბებს შორის. ეს არის უთანასწორობა ცხოვრების ხარისხში, განსაკუთრებით ეკონომიკური პირობების, გარემოს ხარისხის, პოლიტიკური გარემოს (თავისუფლებების არსებობისა და პოლიტიკური სტაბილურობის თვალსაზრისით) და დემოგრაფიული განვითარების თვალსაზრისით. თუ ამ ფაქტორების უარყოფითი პარამეტრები ქმნის ძლიერ მიგრაციულ ტალღას გლობალური სამხრეთის ქვეყნებში, მაშინ განსახილველი ფაქტორების პოზიტიური წყობა ქმნის ძლიერ მიგრაციულ „მიზიდულობას“ ჩრდილოეთის მდიდარ და დემოკრატიულ ქვეყნებში.