29.05.2024 (Caucasian Journal). ჩვენ გვაქვს პატივი, მივესალმოთ დოქტორ მარეკ დაბროვსკის, არარეზიდენტ მკვლევარს ბრიუგელის ანალიტიკური ცენტრიდან, რომელიც ბრუსელში მდებარეობს, თანადამფუძნებელსა და მკვლევარს ვარშავის სოციალური და ეკონომიკური კვლევის ცენტრიდან (CASE) და მოწვეულ პროფესორს ვენის ცენტრალური ევროპული უნივერსიტეტიდან.
ალექსანდრე კაფკა, CJ-ის მთავარი რედაქტორი: ძვირფასო პროფესორ დაბროვსკი, გმადლობთ ყურადღებისთვის ჩვენი მკითხველებისადმი. თქვენ ხართ ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი საერთაშორისო ექსპერტი ევროპული სამეზობლო პოლიტიკისა და „ახალი აღმოსავლეთის გაფართოების“ დარგში, ნება მომეცით დავიწყო ყველაზე აქტუალური კითხვით: შეიძლება თუ არა საქართველოს კანდიდატის სტატუსი და წევრობის მოლაპარაკებები გაუქმდეს იმ კანონის მიღების გამო, რომლის ანალოგები ევროკავშირის ზოგიერთი ქვეყნის კანონმდებლობაში (როგორიცაა უნგრეთი) გვხვდება?
მარეკ დაბროვსკი: არ ვიცი ევროკავშირში ამჟამად მოქმედი კანონი, რომელიც ქართული „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ კანონის“ ანალოგია. უნგრეთის „სუვერენიტეტის დაცვის აქტი“ ვრცელდება საარჩევნო კამპანიების საგარეო დაფინანსებაზე. 2017 წელს მიღებული წინა კანონი, რომელიც სპეციალურად ეხებოდა არასამთავრობო ორგანიზაციებს, გააუქმა 2020 წელს ევროკავშირის იუსტიციის სასამართლომ და ხოლო უნგრეთის პარლამენტმა კი 2021 წელს. გახსოვდეთ, რომ უნგრეთი რჩება მე-7 მუხლის პროცედურებში, ევროკავშირის ხელშეკრულებების ძირითადი პრინციპების და ღირებულებების დარღვევისთვის.